Yavru Köpeklerde Beslenme

Yavru Köpeklerde Beslenme ait tanıtım resmi

     Yeni doğan yavrularda ilk 2 gün anne sütü çok önemlidir. " Ağız sütü " olarak bilinen colostrum birçok hastalığa karşı hazır antikorları ihtiva eder ve savunma sistemi henüz çalışmaya başlamamış olan yavrular için bu dönemde hastalıklara karşı direnç sağlar. Yeni doğan köpek yavruları kör ve sağırdır. Gözler 10-15 günlükken açılır. Gözler açıldıktan 1 hafta sonra gerçek anlamda görmeye başlarlar.
 
     Bu süre içinde iç kulaklarda oluşumunu tamamlayarak kulak ses kanalları açılır, yavrular böylece sesleri de algılamaya başlarlar. Yavrular, en hızlı gelişme gösterdikleri bu dönem içinde zamanlarını, belli periyotlarla annelerinden süt emerek ve uyuyarak geçirirler. Gelişmenin çok hızlı olduğu bu dönemde uykunun önemi beslenme kadar büyüktür. Uygun ortamın sağlanması ve süt veren annenin enerji gerek sinimi göz önünde bulundurularak yemek rasyonun 3 katına çıkarılması , Ca (Kalsiyum) takviyesi yapılması gerekir.
 
     2. haftalarını tamamlayan yavrular emekleyerek yürümeye başlarlar ve tuvaletlerini yuvalarının yakın çevresine yaparlar. Bu dönemde tırnaklar uzayıp sivri bir hal aldığı için annenin meme derisini zedeleyebilir ve anne bu durumdan rahatsız olur.Tırnakların uçlarının kesilip kütleştirilmesi gerekir. Bu konuda tırnaktaki canlı dokuya zarar vermeme adına hekiminizden destek alabilirsiniz.
 
     Yavrular 4 haftalık olana kadar vücut ısılarını tam olarak regüle edemezler. Bu yüzden dış çevrenin sıcaklık değişimlerinden etkilenirler. Isı, özellikle ilk 2 hafta hayati öneme sahiptir. Vücut ısılarını korumak için yavrular birbirlerinin ve annelerinin vücut ısılarından faydalanırlar. Ortam ısısının 30 'C 'de tutulması ve haftalık 2-3 'C 'lik düşüşlerle normal oda sıcaklığına ulaşılması yavruların sağlıklı gelişimi için faydalı olacaktır.
 
     5 haftalık olduklarında artık sütten kesilip özel hazırlanmış mamalara geçilmelidir. Veteriner Hekiminizin tavsiye edeceği yavrular için özel formüle edilmiş konserve ve kuru mamaları tarif edildiği gibi kullanmanız sizlere avantaj ve kolaylık sağlayacaktır. Bu mamalar yavrunun sağlıklı gelişimi için gerekli tüm besin maddelerini ihtiyacı oranında ihtiva eder. Bu tür rasyonları evde hazırlamak zahmetli olacağı gibi istenilen değerleri de ayarlamak oldukça güçtür. Şifa Veteriner Kliniği'ndeki hekimlerinizden nasıl kullanmanız gerektiğinden uygulama ve ürün tavsiyelerine kadar destek alabilirsiniz.
 
     Yavruların enerji gereksinimi, erginlere oranla kg. başına 2-4 katı daha fazladır.
 
     Yavrular 6 aylık olana kadar günlük mama miktarı 3-4 öğüne, 6 aylık dan 12 aylığa kadar olan süre içinde de günlük mama miktarı 2 öğüne bölünerek verilmelidir. Zamanla büyüme takip edilerek günlük mama miktarı büyüme oranında arttırılmalıdır.
 
     Yavru köpekler 6 haftalık olduklarında kendileri için hayati tehlike oluşturan enfeksiyonlara karşı aşılanmaya başlanmalıdır. Anneden geçmesi olası parazitler için tedavi yapıldıktan sonra Şifa Veteriner Kliniği'ndeki hekimler tarafından hazırlanan aşı programına tam olarak uyum yavrunun sağlıklı gelişimi için şarttır.

ŞİFA VETERİNER KLİNİĞİ | Seferihisar / İzmir


Paylaş: